A1A3EdwinHockey

Hoogdag voor Belgisch hockey: drie medailles op hoogste Europese niveau. Zilver voor Braxgata

’S-HERTOGENBOSCH – Wat een geweldige dag voor het Belgische clubhockey. In ’s-Hertogenbosch werden vanmiddag de finales gespeeld van de Euro Hockey League, de Champions League in het hockey zeg maar.

Gantoise pakte heel onverwacht de titel bij de mannen. Het klopte in de finale Bloemendaal met 5-2 dankzij onder meer een hattrick van Antwerpenaar Alexander Hendrickx. Bovendien gingen de meisjes van de Gentse club met brons naar huis na een 3-1 overwinning tegen Düsseldorf.

Maar wat dan gezegd van de meiden van Braxgata, die bij hun eerste deelname aan de Euro Hockey League zilver veroverden . Ze gingen met 5-1 onderuit tegen gastploeg Den Bosch maar dat is geen schande. De Nederlandse competitie is de sterkste ter wereld en Den Bosch is in eigen land al 2,5 jaar ongeslagen.

Als vice-kampioen van België in 2024 verzekerde Braxgata zich van deelname aan de EHL kwalificaties. De ploeg presteerde vorige week knap met overwinningen tegen Club de Campo Madrid (1-1 en overwinning in de shoot-outs) en Spaans kampioen Real Club de Polo Barcelona (2-1).

Daarmee plaatste Braxgata zich rechtstreeks voor de halve finale waarin het gisteren Duits kampioen Düsseldorfer HC met 3-0 versloeg. Vandaag volgde dan het orgelpunt met de finale tegen Den Bosch.

Den Bosch heeft een jonge ploeg maar beschikt met Charlotte Englebert ook nog over een Belgische topspeelster. Coach Darren Bisley, die na vanavond afscheid nam van Braxgata en naar Australië vertrekt om daar assistent-bondscoach te worden, dropte Englebert indertijd overigens in het nationale juniorenteam van ons land.

Na zeven minuten klom Den Bosch op voorsprong. Nadat het twee strafcorners niet had benut trof Matla raak. Pas in de dertiende minuut kwam Braxgata een keertje gevaarlijk opzetten langs Carey en in de slotfase via Delaet.

Halfweg het tweede kwart slaagde men er zowaar in om Den Bosch onder druk te zetten. Lacina pakte een groene kaart en Den Bosch maakte van de numerieke meerderheid gebruik om de voorsprong, opnieuw langs Matla, te verdubbelen. Meteen haar zeventiende treffer in de Europa League. Ze is daarmee topschutster aller tijden. Toen Maartje Krekelaar op slag van rust de 3-0 aantekende aan de tweede paal wist Braxgata dat het kalf verdronken was.

In het derde kwart werd het 4-0 langs Teuntje De Wit, die een assist van de zeventienjarige Dekkers in doel liet belanden. Na 39 minuten werden de boeken definitief dichtgeklapt door een tweede treffer van Krekelaar. Stephanie Vande Borre redde halfweg de tweede helft echter de eer. Aangespeeld door Hillewaert lukte ze de 5-1.

Het laatste kwart werd slecht ingezet met een groene kaart voor Hillewaert maar Den Bosch kon hier geen gebruik van maken. Meer zelfs, Braxgata kreeg nog de gevaarlijkste kansen maar er werd niet meer gescoord. Voor Den Bosch is het de derde eindzege in de belangrijkste Europese clubcompetitie. Het won eerder in 2021 en 2023. Vorig jaar en in 2022 ging de trofee naar Amsterdam. Voor wie denkt dat deze titel, net als bij de Champions League bij de mannen, miljoenen oplevert: Den Bosch houdt aan deze overwinning 10 000 euro over.

VOORZITTER ERIK GYSELS: ‘DIT IS HET RESULTAAT VAN JARENLANGE INVESTERINGEN’

Voorzitter Erik Gysels was bijzonder fier op de meisjes van Braxgata. ‘Dit is een historisch moment, niet alleen voor Braxgata, maar voor het Belgische vrouwenhockey in zijn geheel. Voor het eerst staat een Belgische club met de vrouwen in de finale van de Euro Hockey League, en dat wij daar als Braxgata stonden, maakt ons bijzonder fier. Met Gantoise op het podium naast ons tonen we dat België zijn plaats heeft veroverd aan de Europese top.’

‘Dit is het resultaat van jarenlange investeringen en ongeëvenaard doorzettingsvermogen van onze speelsters en staf, de club en bij uitbreiding de hele Belgische hockeywereld. Dat we met Braxgata bij onze eerste EHL-deelname meteen zilver veroveren en ons zo vice-kampioen van Europa kronen, is een bekroning van de lange weg die we met onze vrouwenploeg hebben afgelegd.’

‘Wat we vandaag bereiken, is het resultaat van een duidelijke visie, jarenlange inzet en de keuze om consequent te investeren in kwalitatieve opleiding, structuur en ondersteuning. We zijn bijzonder fier op deze groep speelsters, onze staf en iedereen bij Braxgata die dit mogelijk maakt.’

Braxgata Hockey Club, gevestigd in Boom, werd opgericht in 1981 en groeide uit tot een vaste waarde in het Belgische en inmiddels ook het Europese hockey. De club zette van bij de start sterk in op jeugdontwikkeling, met de Brax Academy als motor. Deze award-winning opleiding biedt meisjes en jongens de kans om hun talent te ontwikkelen in een kwalitatieve, ondersteunende omgeving met toptrainers van (inter)nationaal niveau.

Gysels: ‘Van bij de start hebben we bijzondere aandacht gegeven aan het meisjeshockey binnen de club. Ons eerste vrouwenteam promoveerde eerder naar de eredivisie dan ons mannenteam. Deze prestatie komt dan ook niet uit de lucht gevallen: onze vrouwen spelen al twaalf seizoenen onafgebroken mee in de top vier van het Belgische hockey en werden twee keer kampioen van België.’

‘Intussen spelen onze beide eerste teams mee aan de top van de Belgische competitie, met een sterke kern uit de eigen jeugdopleiding, aangevuld met nationaal en internationaal toptalent.’

‘In onze vrouwenploeg die aantrad in de EHL spelen vandaag niet minder dan zeven speelsters die op onze club, in onze Brax Academy, zijn grootgebracht. Ze begonnen als kind met recreatief hockey in Boom en zijn vandaag vice-kampioen van Europa in deze mooie sport.’

Braxgata – vanaf nu tot het eind van het seizoen met zijn nieuwe coach, Xavier Reckinger, kan zich nu volledig toeleggen op de eindfase van de Belgische competitie. Daarin staan ze derde.

Edwin MARIËN

Foto’s EHL

 

 

Views: 47

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.  Learn more